Burnos higiena

Burnos higiena yra burnos ertmės priežiūra, siekiant užkirsti kelią įvairioms burnos ertmės ligoms. Burnos higiena gali būti atliekama kasdien namuose (asmens burnos higiena) arba odontologijos klinikoje (profesionali burnos higiena). Pagrindinis šios procedūros tikslas – pašalinti apnašas nuo dantų.
Odontologijos klinikoje atliekamos burnos higienos procedūros metu yra pašalinamos tiek mineralizuotos (liaudyje vadinami „dantų akmenys“), tiek ir nemineralizuotos apnašos, poliruojami dantų ar plombų paviršiai. Nuvalomos apnašos, kurios ant dantų susidarė dėl rūkymo, maisto su dažikliais vartojimo (kavos, arbatos, raudonojo vyno ir pan.). Kartais burnos higiena atliekama per kelis kartus, jei per vieną seansą to neįmanoma padaryti dėl laiko stokos ar nenorint per daug pažeisti danties. Profesionalios burnos higienos procedūros kartojimo dažnumas labai priklauso nuo asmens burnos higienos ir jos kokybės. Ši procedūra gali būti atliekama nuo 1 iki 4 kartų per metus.

Asmens burnos higiena

Asmens burnos higiena yra nepertraukiamas, kasdienis procesas, kurio metu naudojant įvairias priemones prižiūrima visa burnos ertmė. Pačios paprasčiausios burnos priežiūros priemonės yra dantų pasta su šepetėliu ir tarpdančių siūlas. Šios 3 priemonės privalo būti kiekvieno žmogaus vonios kambaryje.
Dantų šepetėlis turėtų būti minkštas arba labai minkštas, kad nebūtų pažeistos dantenos. Renkantis dantų pastą, reikėtų atkreipti dėmesį į fluoro kiekį joje. 1 – 6 metų vaikams perkama dantų pasta turėtų būti su 500 ppm fluoridų. Vyresniems vaikams ir suaugusiems reikėtų rinktis dantų pastą, kurioje yra 1000 – 1500 ppm fluoridų. Dantis valyti rekomenduojama 2 kartus per parą: ryte po pusryčių ir vakare po valgio arba prieš pat einant miegoti. Kai kuriais atvejais Jūsų odontologas gali rekomenduoti valyti dantis ir dažniau.
Vien dantų šepetėlis ir pasta neužtikrins puikios burnos higienos, ypač dienos metu tarp įvairių užkandžių. Todėl yra labai svarbu naudoti tarpdančių siūlą. Jis išvalo minkštas apnašas, susikaupusias tarpdančiuose. Tarpdančių siūlas dažniausiai yra vaškuotas ir impregnuotas fluoru. Jį reikia naudoti kasdien, po kiekvieno valgio.
Kai kuriais atvejais tenka naudoti ir papildomas burnos higienos priemones. Viena iš jų – burnos skalavimo skystis su antibakterinėmis medžiagomis, stabdančiomis apnašų ant dantų formavimąsi. Dantų skalavimo skysčiai yra įvairių rūšių (pvz. skirti išvengti dantų uždegimo, esant aktyviam kariesui ar burnos gaivinimui), todėl rinktis reikia pagal konkrečią situaciją, pasitarus su savo odontologu.
Kiekvieną kartą pavalgius tikrai nėra būtina pulti valyti dantų, nes taip galima tik dar labiau pažeisti natūralią burnos ertmę. Dantis valytis užtenka du kartus per dieną. Užkandus dienos metu rekomenduojama burną paskalauti paprastu vandeniu. Nepatariama bent 3 valandas po dantų valymo gerti saldžių gėrimų ar tuo labiau vartoti saldumynų. Jeigu valgėte citrusinius vaisius ar angliarūgštės turinčių maisto produktų, nepulkite iš karto valyti dantų, kadangi tuo metu burnos ertmė tampa daug rūgštesnė ir pradėjus valyti dantų šepetėliu gali būti “nugraužiami” viršutiniai danties paviršiai. Geriau praskalaukite burną vandeniu ir luktelkite 30 minučių. Jei labai skubate – rūgštis burnoje gerai neutralizuoja pieno produktai.
Gera burnos higiena priklauso ne tik nuo naudojamų priemonių, bet ir nuo to, ką dedate į savo burną, t.y. valgote. Norėdami išsaugoti sveiką burnos ertmę venkite saldumynų, kadangi juose esantis cukrus yra pagrindinis „maistas“ kariesą sukeliančioms bakterijoms. Reikėtų vengti maisto produktų su angliarūgšte, nes ji sukelia dantų erozijas. Jūsų dantys taip pat „nemėgsta“ įvairių lipnių produktų, tokių kaip traškučiai, ledinukai ir pan., kadangi jie skatina dantų emalį skaidančių rūgščių gamybą. Norėdami išlaikyti savo dantis sveikus valgykite nedaug angliavandenių turintį maistą, mėsą, pieno produktus, kiaušinius. Pastaruosiuose esantis fosforas ir kalcis yra pagrindinės dantims reikalingos medžiagos. Dantims taip pat sveika ne per saldūs ar rūgštūs vaisiai ir daržovės.
Jei nežinote, kokias priemones naudoti savo burnos higienai ar ką valgyti, kad burnos ertmė būtų sveika, pasitarkite su savo odontologu.