Dantų gydymas

Dantų gydymas

Visi norime gražių šypsenų ir žinoma, sveikų dantų. Tačiau ne viskas priklauso nuo mūsų norų ir kartais dantys genda, tuomet yra reikalingas dantų gydymas. Vienos procedūros yra lengvesnės ir mažiau skausmingos, kitos, deja, yra labiau sudėtingos ir suteikia nemažai diskomforto. Taigi, kokios yra dažniausios dantų ligos ir koks dantų gydymas yra skiriamas kiekvienu atveju.

Dantų kariesas

Dantų kariesas arba kitaip dantų ėduonis yra viena labiausiai paplitusių dantų ligų visame pasaulyje. Su šia liga yra tekę susidurti daugiau nei 90 % visų pasaulio žmonių. Ši liga įrašyta į Gineso rekordų knygą, kaip plačiausiai pasaulyje paplitusi neužkrečiama liga.
Dantų ėduonis atsiranda dėl mineralinių medžiagų, kalcio ir fosforo, sumažėjimo dantų emalyje. Dantų kariesas susidaro dėl burnoje esančių rūgščių. Įvairios ant dantų besikaupiančios apnašos skatina danties emalio, dentito ar kartais net cemento demineralizaciją. Bėgant laikui, ėduonies pažeisto danties emalis įlūžta, susiformuoja ertmė. Atsiradusi ertmė liaudyje paprastai vadinama skyle dantyje.
Dantų ėduonis gali būti keturių stadijų: kariozinė dėmė (macula cariosa), kai pažeidžiamas tik emalis; paviršinis kariesas (caries superficialis), vidurinysis kariesas (caries media) ir gilusis kariesas (caries profunda).
Karieso pažeistų dantų gydymas yra gan paprastas, žinoma, jeigu nėra uždelsiama iki paskutinės raidos stadijos ir neatsiranda įvairių komplikacijų. Turbūt visiems gerai žinoma procedūra, kai pažeistoje emalio vietoje yra pašalinami pažeisti audiniai ir uždedama plomba.

Pulpitas

Pulpitas yra danties pulpos uždegimas. Jis prasideda, jei yra negydomas danties kariesas ir burnos mikroflora patenka į danties pulpą. Ši liga taip pat gali atsirasti po įvairių dantų traumų. Susirgus pulpitu, uždegimas spaudžia nervinius pulpos elementus, dėl to pradeda skaudėti dantį, o atsiradęs skausmas plinta link smilkinių ar kaktos, akių. Danties pulpos uždegimas gali būti ūminis ar lėtinis. Tik pajutus danties skausmą reikėtų pradėti gydyti pulpitą, kadangi jo negydant gali net susidaryti pūliai.
Dažniausiai pulpitas gydomas chirurginiu būdu. Operacijos metu taikant dalinį nuskausiminimą yra pašalinama pulpa. Vėliau pašalinami karieso pažeisti audiniai, išvalomi ir užblokuojami kanalai, kad per juos nepatektų infekcija.

Periodontitas

Periodontitas yra apydančio audinių uždegiminė liga. Ją sukelia į šiuos audinius patekę mikroorganizmai, dažniausiai streptokokai. Dažniausiai mirkoorganizmai patenka per pulpito pažeistus audinius. Šiai ligai įtakos turi bloga burnos higiena, diabetas, rūkymas, kartais paveldimumas. Ši dantų liga pasireiškia kraujuojančiomis dantenomis, jų patinimu, blogu skoniu burnoje ar atrodo pailgėjusiais dantimis, dėl atsitraukiančios dantenos. Negydomas periodontitas gali būti labai pavojingas, kadangi laikui bėgant gali sunaikinti kaulą.
Periodontito pažeistų dantų gydymas yra gan sudėtingas ir ilgas procesas. Jį sudaro 3 stadijos: pradinis periodonto gydymas, anatominių pažeidimų koregavimas, palaikomoji terapija.

Paradontozė

Parodontozė yra dantų liga, sukelianti parodonto (priedančio) uždegimą. Parodontą sudaro danties šaknies aplinkiniai audiniai, dantenos, žandikaulio dantinė atauga. Šia liga dažniausiai suserga silpnesnio imuniteto asmenys, sergantys lėtiniu gastritu, cukralige, kai trūksta vitamino C arba yra netaisyklingas sąkandis. Parodontozės pradžia gali būti nepastebima. Sunku kramtyti kietesnį maistą, kraujuoja dantenos, burnoje atsiranda nemalonus kvapas. Laikui bėgant, kaip ir kitos ligos, progresuoja, iš dantenų paspaudus pasirodo pūlių. Dantys kaklelio srityje pradeda „apsinuoginti“, ima judėti ir kristi.
Parodontozės pažeistų dantų gydymas sudėtingas. Sunkesniais atvejais gali būti skiriamas chirurginis gydymas. Atsižvelgiant į situaciją, odontologas gali paskirti natūralų gydymą augaliniais preparatais, pvz. jonažolių, medetkų, dilgėlių, kraujažolių ar gysločių antpilais, tinktūromis ar nuovirais.
Sergant bet kuria dantų liga dantų gydymas nėra labai lengvas dalykas, tuo labiau nelabai malonus. Todėl kasdienė dantų priežiūra ir reguliarūs apsilankymai pas odontologą gali padėti išvengti įvairių ligų.