Dantų protezavimas

Viena dažniausių burnos ertmės problemų, ypač vyresniame amžiuje, yra dantų netekimas. Tai gali nutikti dėl dantų ligų, traumų ar tiesiog dėl paveldimumo. Dėl prarastų dantų kyla ne tik estetinės problemos, bet ir funkcinės. Tokiais atvejais pagrindinis sprendimas yra dantų protezavimas.
Dantų protezavimas, tai odontologijos sritis, kuris atsakinga už dantų atstatymą, kai jų nėra arba yra labai stipriai pažeisti. Kaip jau minėta anksčiau, dantų protezavimas atliekamas ne tik tuomet, kai norima atstatyti burnos estetiką, bet ir užkirsti kelią įvairiems sutrikimams, atsirandantiems netekus dantų. Dantys yra svarbūs garsų skleidimui – fonacijai. Taip pat jie yra būtini kramtyti maistui. Dažnai netekus dantų yra pažeidžiamas žandikaulis, kadangi atsiranda dantų griežimas (bruksizmas). Dantų protezavimas padeda išvengti šių problemų.
Vyrauja klaidinga nuomonė, kad vieno danties netekimas nereiškia nieko, ypač jei jis nesimato. Tačiau pamirštama, kad dantis yra visumos, atsakingos už mūsų burnos ertmę, dalis, todėl net ir vieno danties netekimas gali pakenkti kitoms sudedamosioms dalims: žandikaulio sąnariams, kramtymo raumenims, kitiems dantims, dantų laikymo įtaisui.
Prieš atliekant dantų protezavimo procedūrą odontologas kruopščiai išmatuoja kaukolės apimtis, įvertina žandikaulio poziciją, kad įstačius protezą nebūtų jaučiamas diskomfortas ir nebūtų pakenkta sveikiems dantims ar kitiems burnos ertmės elementams. Tinkamai atlikus matavimus sukuriamas mechanizmas, atitinkantis Jūsų žandikaulį ir jo sąnarį, kuris padeda išvengti bereikalingo dantų šlifavimo.
Dantų protezai gali būti fiksuojami ir išimami. Fiksuojami dantų protezai yra tokie, kuriuos įstačius į burną, jų neįmanoma išimti nesulaužius. Tokį protezą dažniausiai prilaiko 6 implantai. Šių protezų beveik neįmanoma atskirti nuo tikrų dantų. Šiuos dantų protezus reikia prižiūrėti taip pačiai kaip ir natūralius dantis.
Fiksuoti protezai gali būti vainikėlių, dalinių vainikėlių, tiltinių protezų ar mikroprotezų pavidalu. Danties vainikėlis naudojamas kai dantis yra nuskilęs ar pažeistas. Dantų vainikėlis apgaubia visą dantį ir yra gaminamas taip, kad nesiskirtų nuo natūralių dantų. Tiltinis protezas dedamas tuomet, kai yra prarastas bent vienas dantis. Šio metodo minusas, kad norint jį uždėti, reikia apšlifuoti atraminius dantis. Tačiau puikiai tinka dantų lanko atstatymui.
Fiksuojami protezai taip pat gali būti metaliniai arba bemetaliai. Metaliniai protezai yra nepralaidūs šviesai, todėl atrodo ne taip natūraliai, kaip bemetaliai protezai. Dantų protezavimas bemetaliais protezais dažniausiai taikomas priekiniams dantims.
Išimamus dantų protezus turbūt esate matę visi. Dažnai vaikystėje būdavo juokinga, kai seneliai nakčiai į stiklinę su vandeniu įsidėdavo dantis. Tačiau šiais laikais ištobulėjus dantų protezavimo technologijoms toks vaizdas tampa vis retesnis.
Išimami dantų protezai gali būti daliniai arba pilni, tai priklauso nuo netektų dantų skaičiaus. Taip pat jie gali būti išimami tik reikalaui esant arba klasikiniai. Dantų protezus, skirtus išimti tik reikalui esant gali išimti tik odontologas, kadangi jie yra pritvirtinti įvairiais varžteliais ir strypeliais.
Išimami dantų protezai tampa vis mažiau populiaresni, kadangi juos išstumia fiksuojami protezai arba dantų implantai. Taip pat jie nebėra tokie populiarūs, kadangi turi nemažą minusą – nešiojant tokius protezus padidėja apkrova atraminėms vietoms. Taip pamažu netenkama natūralių dantų ir tenka nešioti pilnus dantų protezus. Dėl šios priežasties burnos gleivinė nebetenka savo funkcijos ir žmogus gali nustoti jausti skonį. Šie protezai yra labiau skirti kaip laikinas sprendimas arba labai seniems, ligotiems žmonėms.
Renkantis dantų protezavimo būdą, reikia atsižvelgti į savo poreikius, burnos ertmės būklę ir, žinoma, finansinę padėtį. Nors fiksuojami dantų protezai yra geresni ir modernesni, tačiau kartu tai yra ir brangesnis dantų protezavimo būdas. Prieš renkatis, geriausia būtų pasikonsultuoti su savo odontologu.